Kimlik Doğrulama

Özellikle PDA, Tablet bilgisayarlar veya akıllı cep telefonlarının kullanımının ve ihtiyaç anında bilgiye erişimin kaçınılmaz olduğu günümüzde kablosuz internet altyapısının kurumsal BİT altyapısının bir parçası olarak sunulması vazgeçilmez bir olgu haline gelmiştir. En azından, misafirlere sistem güvenliğini ve erişim kontrolünü riske atmadan, BİT işletme personelini meşgul etmeden kontrollü olarak internet bağlantı hizmeti vermek, çevreden veya içeriden yetkisiz erişimleri engellemek gerekmektedir.
4ipnet hotspot cihazlarının temel özelliklerinin yanı sıra bu cihazlarla ile entegre olarak İpeknet tarafından geliştirilen Harici Kimlik Doğrulama Çözümü ile BT personeline işletme yükü getirmeden kullanıcıların self servis olarak kayıtlanmaları ve loglamanın buna göre yapılması sağlanmaktadır. Geliştirilen her türlü çözüm, açık kaynak temelli olmayıp .NET teknolojisi kullanılarak bizzat kendisi tarafından geliştirilmiş dolayısı ile müşteri gereksinimlerine çok kolay adapte edilebilmekte ve sizlerin işletme sırasında kolayca yönetebileceği bir çözüm olarak sunulmaktadır.
Kullanıcılarınızın sadece misafirler olmayacağı, VIP misafirler, günü birlikçiler, rehberler, taşeron firma temsilcileri harici  destek personeli vb farklı kullanıcı profillerinin olacağını, bazı misafirlerin GSM telefonlarının toplu SMS mesajlarına kapalı olabileceği dikkate alınarak hibrid çözümler üretilebilmektedir. İpeknet çözümü ile aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemleri paket olarak sunulmakla birlikte size özel karşılama sayfaları da geliştirilebilmektedir. Bunlardan;

  • – SMS ile şifre gönderme yöntemi
  • – PrePaid Card (Kazı-kazan benzeri, ücretli olması gerekmiyor, 5651 uyumlu tasarlanmış kartlar)
  • – Mobil cihazların veritabanından doğrulanarak otomatik kablosuz ağ bağlantılarının sağlanması (Örneğin Active Directory veya IK veritabanı)
  • – Otellerde PMS entegrasyonu
  • – Kısa sureli ücretsiz kullanım (FreeLogin)
  • – Sosyal paylaşım siteleri hesapları kullanarak erişim,
  • – Şeffaf kimlik doğrulama
  • – Domain Auth, POP3, LDAP
  • – Sizin erişim sağlayacağınız veri tabanınından (örneğin kartlı giriş sistemi vb.) doğrulama

gibi farklı yöntemleri veya bunların kombinasyonları kullanılarak daha detaylı erişim kontrolu ve loglama imkanı sağlanmaktadır.
Hibrid kullanıma yönelik örnek vermek gerekirse, otel giriş sayfasında otel misafirleri için PMS üzerinden, günü birlik misafirler veya rehberler gibi kullanıcı profili için  SMS ve PPC ile giriş seçenekleri aynı karşılama sayfasında sunulmakta ve misafiriniz kendisine uygun yöntemi kullanarak self servis olarak internet erişimi alabilmektedir.
Karşılama sayfaları önceden hazırlanan temalar kullanılarak sizin tarafınızdan kurumsal kimlik çalışmanıza uygun bir şekilde kolayca değiştirilebilmektedir. Benzer şekilde, sayfalarda yer alan tüm mesajlar, yasal uyarılar kendinize özgü olarak değiştirilebilmektedir.
Tüm karşılama sayfaları, mobil cihazlarda kullanımı destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.
Farklı milliyetlerden gelecek olan misafirlerinize yönelik arayüzlerimizde çoklu dil desteği mevcuttur. Standart olarak, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Türkçe desteği ile gelmekte olup istenildiğinde yeni dil seçenekleri de sunabilmektedir.
İstenildiğinde, doğrudan kimlik doğrulama sayfaları yerine önce “Yasal Uyarı-Disclaimer Page” sayfaları da kullanıcıya yönlendirilmekte, kullanıcının şartları kabul etmesinden sonra istenilen kimlik doğrulama sayfalarına yönlendirilebilmektedir.
ppconppcarkaPPC kart çözümü, ücretlendirme açısından hibrid  çözümün tercih edildiği durumda, misafirlerinize tercihinize göre ücretsiz günü birlik veya dışardan gelenlere ücretli  olacak şekilde de kullanılabilmektedir. Ücretsiz kullanımda, dosyalama gerektirmeyen yapısı ile de kolay kullanım sağlamaktadır. PPC kartlar 5651 sayılı yasa gereksinimlerine uygun tasarlanmış olup personelinize işletme yükü getirmemektedir. 5651 sayılı yasa için hazırlanmış özel kart örneği yanda sunulmuştur. Toplam 10.000 adetten az olmamak koşulu ile müşterilerimiz için özel görselli kartlar da tasarlanabilmektedir. Ancak bu sayı, isteğe bağlı olarak 1, 3 ve 7 günlük gibi farklı sürelerde geçerli değişik sayılarda kartlar şeklinde olabilmektedir.